החצר האחורית


שנת יציאה: 2013

החצר האחורית הוא הרכב של הפזמונאי והמשורר יענקל'ה רוטבליט, ושלושה מוזיקאים:
תומר יוסף – מתופף וזמר בלהקת "בלקן ביט בוקס"; איתמר ציגלר – זמר ונגן גיטרה וגיטרה בס, חבר להקת "בלקן ביט בוקס" והרכבים נוספים; גֶדי רונן – זמר ופסנתרן, חבר בלהקות "1:1" ו"דבק".

על הפרוייקט:

פרויקט המשותף החל בשנת 2011 כמפגש חברתי ומוזיקלי של כתיבה משותפת ומאוחר יותר הוחלט להוציאו כאלבום אינדי, ללא תמיכת חברת תקליטים. אלבום הבכורה של "החצר האחורית" כולל ארבעה עשר שירים שכתב יענקל'ה רוטבליט, מהפזמונאים הפורים בעברית, והלחינו תומר יוסף, איתמר ציגלר וגֶדי רונן.

על מנת להוציא את הפרויקט לפועל כאלבום נעזרו חברי הפרויקט במימון המונים, באמצעות אתר הדסטארט. הוצבה מטרה לגייס כ- 70,000 שקל תוך 30 יום. גיוס התמיכות להפקת האלבום בדרך זו נעשה גם מסיבה אידאולוגית – נגד חברות התקליטים והמחירים הגבוהים שהן גובות; חברי הפרויקט הכריזו: "אנו רואים באפשרות להכתיר את קהל האוהדים שלנו כנותני החסות לעשייה המוזיקלית שלנו זכות גדולה, התחלה של מהפכה קטנה, שדרכה ניתן לדלג על המתווכים למיניהם ולתקשר ישירות: היוצר והקהל." הפרויקט הצליח לגייס 77,650 ש"ח.

רבים משירי ההרכב הם שירי מחאה, הן ביחס למצב החברתי והן ביחס למציאות הפוליטית בישראל, כהמשך לאלבומי הסולו של רוטבליט, ביניהם "כך שחררתי את ירושלים" (1978), "מדינת היהודים/קטעים" (2004), ו"צומת עלעול" (2011). מהאלבום הראשון יצאו הסינגלים "מענה קולי", "אחד משלנו", "הסיפור הגדול" ו"פצצה מתקתקת".

במלאת 30 יום למותו של אריק איינשטיין, ביצע ההרכב בתוכנית של יואב קוטנר בגלי צה"ל גרסת כיסוי לשירו של איינשטיין "לשרוק בחושך", שהופיע באלבום בדשא אצל אביגדור ואת מילותיו כתב רוטבליט. ההרכב הקליט את השיר באולפן והוא יצא כסינגל באוגוסט 2014‏.

בפברואר 2015, שנתיים לאחר פטירתו של שמוליק קראוס, שותפו היצירתי הבולט של רוטבליט, הוציא ההרכב את השיר "נגמרה המסיבה" לפי לחן ישן של קראוס ומילים חדשות של רוטבליט.

ב-2017 גייס הפרויקט כ-130 אלף ש"ח (130%) למימון אלבום שני. האלבום, שנקרא "החצר האחורית 2", יצא באוקטובר 2017 וכלל את הסינגלים שיצאו בין האלבומים ואת "עובר ושווא" ו"מי הרג את ים המוות?" שיצאו ב-2016. בהופעות ההרכב משתתפים גם הגיטריסט רון בונקר והקלידנית תום דרום.

בשנת 2020 החל ב-HOT שידור הסדרה ״קיבוצניקים״, אשר הפסקול שלה מבוסס על שירי ההרכב.

***

החצר האחורית של רוטבליט ושות'

קוטנר רוק.נט | 29.6.2013

הוא אחד מגדולי המוזיקה הישראלית מאז סוף שנות הששים, פרסם שירים עוד לפני שחברי להקת הנח"ל (ששרו את המילים שלו ל"שיר לשלום" ואיפשרו לדני סנדרסון להראות מה הוא יודע לעשות בגיטרה) חלמו להקים להקת משלהם, והמשיך לעשות את זה הרבה אחרי ש"כוורת" התפרקה ב1976…להמשך קריאה >>

***

קשוב מאוד 19:  החצר האחורית של רוטבליט – האלבום החשוב הראשון של תשע"ד

נדב מנוחין | וואלה | 22.10.2013

תג מחיר, יבוסים וקורח הטייקון – כולם מככבים בפרויקט החצר האחורית של רוטבליט, תומר יוסף, איתמר ציגלר וגדי רונן, שמביט ישר בעיניים למקומות שאנחנו מעדיפים להדחיק…להמשך קריאה >>

***

"יענקל'ה, איך אומרים את המילים?"

עמי פרידמן | 4.11.2014 | ynet

כשתומר יוסף חבר ליענקלה רוטבליט, איתמר ציגלר וגדי רונן לפרויקט החצר האחורית, נוצר מפגש בין דורי מרתק של מוזיקה ושפה. יחד עם הבמאי אסף סודרי הם תיעדו את תהליך היצירה של האלבום.
"אני לא חושב שיש כותבים שמסוגלים להעביר תכנים בצורה כזו". צפו בסרט המלא כאן בבכורה…להמשך קריאה >>

***

אתר האינטרנט הרשמי ש החצר האחורית >>